Lister, kandidater og valgforbund

 

A – Socialdemokratiet 

1. Ivan Hansen
2. Annette Raaschou van der Star
3. Jakob Meibom
4. Rikke Bach Nielsen
5. Anne Madsen
6. Preben Lund
7. Carl Andersen
8. Anita Skjoldager Eskildsen
9. Michael Jensen
10. E. Bjørn Nielsen
11. Mandi Erlandsen
12. Kenneth Jørgensen
13. Ella Uldall-Ekman
14. Bent Frederiksen
15. Michael Foersom
16. Klaus Gylling
17. Peter Thomasen
18. Bettina Jensen

B – Radikale Venstre 

  • Pia Hvid, Fjenneslev
  • Kurt Løvlund Pedersen, Assentorp
  • Lotte Schrøder, Fr.berg
  • Rasmus Schou Christensen, Fr.berg
  • Tomas Bech Madsen, Sorø
  • Henrik Nørgaard, Dianalund
  • Line Duedahl Vind, Sorø
  • Jan Woollhead, Sorø
  • Bent A. Jespersen, Sorø

C – Det Konservative Folkeparti 

  • Gert Jørgensen
  • Per Hovmand
  • Eva Sell
  • Johannes Lumholt
  • Mogens Schwensen
  • Peter Lind Frederiksen
  • Kristian Egebæk Mortensen
  • Ib Hahn Andersen
  • Sofie Ullerup Torpegaard
  • Janus Tarp
  • Bo Christensen
  • Mads Kruse-Andersen
  • Malene Topp Østermark
  • Henrik Bøll Larsen
  • Carsten Petersen
  • Torben Funck

F – SF – Socialistisk Folkeparti 

  • Linda Nielsen
  • Poul Hangler
  • Astrid Carøe
  • Arne Juel Jensen
  • Mai Voigt
  • Lene Bau
  • Jeppe Søndergaard
  • Dorte E. Nielsen
  • Peter Hammer
  • Helle Cundell
  • Niels Hilker
  • Elin Dybvad Larsen
  • Morten Jensen
  • Michael Janum Fuglsang
  • Jan Pedersen
  • Bjarne Høyer

I – Liberal Alliance 

  • Karsten Sabransky
  • Lene Skovgaard Nielsen

M – Miljøpartiet FOKUS 

  • Charlotte Andersson, Sorø
  • Anja Kristensen, Fjenneslev
  • Dennis Engholm, Fjenneslev

O – Dansk Folkeparti D

1. Lars Schmidt, Dianalund
2. Michael Pihl, Sorø
3. Henrik Kjølby Pedersen, Nyrup
4. Jan Winther, Sorø
5. Finn Sørensen, Pedersborg
6. Tommy Hansen, Stenlille
7. Gitte Andersen, Sorø

V – Venstre, Danmarks Liberale Parti 

  • Rolf Clausen, Sorø
  • Jens Nygaard, Borød
  • Birgitte Hansen, Slaglille
  • Jørgen Larsen, Dianalund
  • Tommy Borlund Olsen, Slaglille
  • Lone Grunnet-Lauridsen, Sorø
  • Hans Jensen, Fjenneslev
  • René de la Cruz, Pedersborg
  • Vagn Jakobsen, Sorø
  • Simba Sinisa Terzic, Ruds Vedby
  • Torben Henning Olsen, Fjenneslev
  • Søren Gotfredsen, Borød
  • John Ahlfors, Døjringe
  • Erik Sennenwaldt, Stenlille
  • Henrik Vester, Sorø
  • Birgitte Vester, Sorø

Ø – Enhedslisten – De Rød Grønne

1. Grethe Kistrup Møller
2. Flemming Thomsen
3. Joachim Germannsen
4. Anja Eberhardt
5. Ursula Dieterich-Pedersen
6. Jon Roger Buchwald Pedersen
7. Arne Christiansen
8. Helene Lund Rasmussen
9. Ellen Agerskov
10. Michael Kræmmer
11. Flemming Larsen

VALGFORBUND 
Valgforbund V1 

  • Socialdemokratiet
  • Enhedslisten – De Rød-Grønne
  • SF – Socialistisk Folkeparti

Valgforbund V2 

  • Venstre, Danmarks Liberale Parti
  • Det Konservative Folkeparti
  • Dansk Folkeparti
  • Liberal Alliance

Valgforbund V3 

  • Radikale Venstre
  • Miljøpartiet FOKUS